Bası Yarası Nasıl Tedavi Edilir ?

Bası Yarası Nasıl Tedavi Edilir ?

Bası yarası edavisi iyi bir hasta takibi gerektirir, biraz zahmetlidir.

yaranın en kötü durumda olduğu (açılmış, iltihapli, geniş) farzedildiğinde tedavi şu şekilde yapılabilir:

1- öncelikle yarayı iltihaplardan temizlemek gerekiyor. bunun için 500 cc izotonik nacl serum bir enjektör yardımıyla çekilir. yaraya püskürtülür. bu aşamada etrafa sıçramaması için gerekli önlem alınır. ardından gazlı bez ile yavaşça temizlenir. bu yıkama işlemi yarayı zorlamadan yeteri kadar (3-5 defa) tekrarlanır. ilkinde tüm yaraların temizlenmesi beklenmez. olduğu kadar.. daha sonra üzeri cosmopor antibakteriyel ile kapatılır. cosmopor antibakteriyelin yaptığı iş içeriğindeki gümüş örtü yardımıyla antibakteriyel özellik gösterip yarayı enfeksiyondan korumak ve emici ped yardımı ile yara üzerindeki iltihabı absorblamaktır. bu işlem iltihaplar tamamen temizleninceye ve iltihabın altındaki sağlıklı doku gözükünceye kadar günde bir defa yapılır.

2- yaranın temizlenmesi ardından bir sonraki aşama yarayı iyileştirme aşamasıdır. vücut yarayı kendisi iyileştirir. tek yapmamız gereken ona uygun ortamı hazırlamaktır.

yaranın çukur yara olduğunu düşünürsek: öncelikle yara yıkanır ve gazlı bez ile kurulanır. çukur kısımda doku oluşumunu hızlandırmak için içine hidrojel sıkılır. üzerine yarayı kaplayacak büyüklükte gümüş örtü örtülür (enfeksiyon olmaması için), onun üzerine de hydrotac örtü yapıştırılır. hydrotac üzeri uygun bir gazlı bez ile (zetuvit olabilir) örtülerek uygun bir flasterle sabitlenir. hydrotac’ın yaptığı iş yaranın kurumasını engelleyerek uygun nem ortamını oluşturmak ve herhangi bir akıntı vs olduğu durumda absorplayarak yarayı temiz tutmaktır. bu ortam sağlandığında yaranın hızlı bir şekilde kapandığı görülür.

çukur çok yoksa hidrojel kısmı atlanabilir. çukur varsa dolduktan sonra da hidrojel kısmı atlanır, yaranın iyice kapanması için gümüş örtü ve hydrotac işlemi yine her gün tekrarlanır. açık yara kapandıktan ve böylece enfeksiyon riski ortadan kalktıktan sonra yalnızca hydrotac ile devam edilir.

en son cosmopor antibakteriyel ile bir süre daha yara koruması devam edebilir.

genel kural: bakım yaparken elinizde her zaman cerrahi eldiven olsun.

TOP