Bası Yarası Nedir ? Bası Yarası Nasıl Oluşur ?

Felçli, yaşlı, ileri derecede hasta, kırıklar veya doğuştan sebepler yüzünden bedensel engelli kişiler gibi kısıtlı hareket eden ya da hiç hareket edemeyen yatağa veya sandalyeye bağımlı kişilerde yüzeyin kemik çıkıntılara rastlayan bölgelerdeki yumuşak dokuya yaptığı basıya bağlı olarak dokuda oluşan iskemik nekroz. devamlı bası nedeniyle arteriyel dolaşım bozulur ve lokal kangren gelişir. hastanın şokta olması, enfeksiyon, spasitisite, anemi, beslenme bozukluğu gibi durumlar nekroz gelişimini kolaylaştırır, hızlandırır. cildin nemli, ıslak olması da nekroz gelişimini kolaylaştıran bir faktördür.

1. evrede ciltte kızarıklık vardır.

2. evrede ödem ve buller eklenir.

3. evrede cilt nekrozu başlar.

4. evrede nekroz kas tabakasına ilerler.

5. evrede nekroz kas ve yağ dokusunda yaygındır.

6. ve son evrede kemiğe kadar ilerler, kemik veya eklemde enfeksiyona, ilerleyip sepsise sebep olabilir.

Tedavisi ve yara bakımı çok güçtür. öncelikle oluşumunu engellemek gerekir. bunun için hareketleri kısıtlı kişiye bilinç ve aktivite kapasitesine göre pasif veya aktif egzersizler, masaj uygulanır.

Kemik çıkıntılar yastıklarla desteklenir.şişme motorlu havalı yataklar masaj etkisi ile faydalıdır. koyun postu gibi örtülerin de cildin hava almasını ve kuru kalmasını kolaylaştırdığından faydalı olduğu saptanmıştır. cilt kuru tutulabiliyorsa talk pudrasi kullanılabilir. ileri dönemde tedavi edilemezse sepsis oluşmaması için hastalıklı bölgenin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

TOP